Tartu parimad ettevõtted on selgunud

Konkursil "Parim ettevõtja 2020" paistsid silma AS GoBus ja Solis BioDyne OÜ.

GoBus lõi eelmisel aastal enim töökohti ja oli kiireima kasvuga suurettevõte, Solis BioDyne OÜ oli suurim ekspordi kasvataja, kiireima kasvuga väikeettevõte ja edukaim meditsiini ja eluteaduste valdkonna ettevõtja.

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul on tänavuse ettevõtluskonkursi tulemustes selgelt tunda COVID-19 perioodi mõjusid. "Väga tugevalt on taas esindatud biotehnoloogiasektor, mille esindajana pälvib Solis BioDyne OÜ tunnustuse lausa kolmes erinevas kategoorias. Tervisekriis ja seonduvad piirangud on mõjunud negatiivselt paljude ettevõtete majandustegevusele, kuid samas on ka rida ettevõtteid, kelle kasv sai just kriisiperioodil hoogu juurde. Tunnustust väärivad loomulikult kõik ettevõtjad, kes on olnud kiired kohanejad ning on oma majandustegevuse lähtudes muutunud oludest ümber korraldanud,“ rääkis abilinnapea.

AS GoBus teenindab reisijaid Eesti linnades, maakondades ning maakondade vahelistel kaugliinidel. Tartu linnaliine teenindavad GoBusi rohegaasi bussid läbisid möödunud aastal ühtekokku 4,5 miljonit kilomeetrit ja teenindasid ligi 12 miljonit reisi. Ettevõtte käive oli 2020. aastal 27,2 miljonit eurot, ettevõttes töötab 674 inimest. Eelmisel aastal loodi juurde 136 uut töökohta.

Solis BioDyne OÜ on molekulaarbioloogiliste reagentide, peamiselt DNA polümeraaside ja nendega seonduvate toodetega tegelev biotehnoloogiaettevõte, kes arendab ja toodab põhikemikaali, mille abil saab testida viirushaigusi, sh Covid-19, HIV-AIDS, C-hepatiiti ja mitmeid teisi haigusi. Ettevõtte käive oli 2020. aastal 7,3 miljonit eurot, ettevõttes töötab 53 inimest. Valdav osa toodangust läheb ekspordiks Euroopasse ning Ameerika Ühendriikidesse.  2020. a võrreldes 2019. aastaga kasvatati eksporti 289% .

Tartu Kutsehariduskeskuse parim koostööpartner oli OÜ Tarmetec; edukaim alustaja Tartu Loomemajanduskeskuses Ö Stuudio OÜ; Tartu Teaduspargi aasta ettevõtteks tunnistati Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS; silmapaistvaim start-up ettevõte oli Degritter OÜ; edukaim Tartu Ülikooli spin-off ettevõte TBD-Biodiscovery OÜ. Parimaks turismiteoks nimetati Teaduskeskuse AHHAA näitus "Foobiad".

Tartu parimaid ettevõtjaid on valitud alates 1998. aastast. Konkursi alusandmetena kasutatakse kõigi Tartu linnas registreeritud ettevõtjate poolt äriregistrile majandusaasta aruannete esitamise tähtajaks esitatud majandusnäitajaid.

Maakonnas nomineeritakse:
Parim alustaja Tartu Ärinõuandla toel - Innore OÜ;
Tartu maakonna edendaja 2020 - MTÜ Tartu Motokrossiklubi (Lange Motokeskus);
Tartu maakonna parim tööandja 2020 – Respo Haagised AS;
Tartu maakonna suurim investeerija 2020 - OÜ Estover Piimatööstus;
Parim õpilasfirmana alustanud ettevõte 2020 – Münt Healthcare OÜ.

Parimate ettevõtjate autasustamine toimub 29. septembril.

Allikas: www.tartu.ee